Çocuk İstismarlarına Karşı #birşeysöyleyin

Screenshot_2

Çocuk İstismarlarına Karşı #birşeysöyleyin

Gündeme düşmeyen, manşet olmayan sorunları unutuyor muyuz? Duymadıkça, okumadıkça iyiye mi gidiyor toplumsal problemler? Savaşta olmasak da barış içinde yaşıyor sayılmayız ki. Her gün! Her gün yaşanmaya devam eden eşitsizliklere duyarsızlaşamayız. Her çocuğa eşit davranılsın isterken, cinsel istismara karşı sayısız cephede savaş devam ediyor ve ne yazık ki yalnızca konuya odaklanmamak bu savaşın gerçekliğinden bir şey eksiltmiyor. Konuşmak, paylaşmak, haberdar etmek lazım. Bu amaçla geçtiğimiz hafta, 9-12 Nisan tarihleri arasında “bir şey söyleyin” hareketine katıldık. World Human Relief’in başlatmış olduğu hareket, cinsel istismara karşı farkındalık yaratmak gayesinde ve birlik olursak cinsel istismarı önleyebileceğimiz umudunda çalışmalarını yürütmekte.

Her gün çocuklarımız evde, okulda, sokakta cinsel istismara maruz kalıyor ve bu hareket çağrısı toplumda çocuklarımızı cinsel istismardan koruyacak bilinci inşaa etmeye herkesi davet ediyor. Bu kapsamda hazırladıkları web sitesinde konunun detayları, çocukları koruma yolları ve daha fazlasını bulunduran bilgilendirici içerikler oluşturdular. Hareket günleri boyunca çeşitli uzmanlarla canlı yayınlar yapıldı. Birçok kuruluş ve vatandaşımız gibi biz de Sevgi Gönüllüleri Derneği olarak harekete destek olduk, gönüllülerimizle beraber konuya dikkat çekmek amacıyla #birşeysöyleyin videomuzu hazırladık, ulaştığı herkes için de bilgilendirici olmasına uğraştık.

Harekete dahil olan herkesin ortak isteği, insanların bu konuyu tüm gerçekleriyle konuşması ve cinsel istismarın bir gün bile ara vermeden bize ve geleceğimize zarar veren bir hastalık olduğunun unutulmamasıdır. Kolektif bilinci beraber oluşturmak bizim elimizde ve gücümüzün farkındayız, farkında olmalıyız! İstismarcının hayatın her yerinde, hatta en çok da mağdurun yakınında olduğunu, tanıdıklarından biri olduğu gerçeğini bilelim, çocuklarımızı dinleyelim, gözlemleyelim, ihmal etmeyelim. Yarınlarımızı koruyalım.

Yazar: Menar Ekizce

Follow us on Social Media